Globální oteplování- dojmy

Autor: ewon

Téma je více než široké a snaha vypořádat se s ním je do značné míry marná. Přesto se z toho potřebuji vypsat.
Na střední, či snad spíše už na základní škole jsem naprosto oddaně přijal teorii, že člověk vytváří CO2 ten způsobuje globální oteplování, které způsobí roztání ledovců a mimo jiné zatopení Manhatanu a turisté pak nebudou moci jezdit do hašišových barů v Holandsku.
Vše bylo jasné a vše bylo vědecky podloženo. Zlé USA, které chtějí mít víc peněz než mají nepřijmuly Kjótský protokol, aby mohly vesele spalovat uhlí. (pozn. vůbec si teď nejsem jist, jestli ho USA přijaly nebo ne). Vše bylo jasnější než matematické kyvadlo nebo funkce tranzistoru. Teď nevím, jestli jsme se přímo někde učili právě toto, jen jsem měl takový dojem, nejspíš i dojem z televize. Co si vzpomínám, tak nejvíc jsem na střední slyšel o Global warming v angličtině, kde šlo o konverzační téma, ne o jeho problematiku :-).
Stále jen vidím jak se topím v iluzích.
Dál bych zmínil našeho pana prezidenta. Není důležité, co si o něm myslím a jaký ve skutečnosti je. Jeho zásluhou je, že jsem o té věci začal pochybovat, i když jsem se snažil být vůči jeho Modré knize silně kritický. Vlastně mě zaujalo, že na Klausově straně stál teoretický fyzik Luboš Motl, jelikož byl spoluautorem knížky o algebře, na kterou jsem v prváku na razil a kterou doteď nechápu. Tedy pro mě byl autoritou. Modrou knížku jsem čet před rokem. Teď mám za sebou semestr klimatologie, ze které stále nemám zkoušku a nezačal jsem se to ještě učit. Asi před pěti hodinami jsem viděl na ČT2 dokument Great Global warming swindle. Zkrátka název připomínal název dokumentu o Sex Pistols. Což se projevilo silným zájmem něco zásadního napsat. Ten zájem se po obědě zmenšil až k tomu, že se mi teď chce spát.

Kde je tedy pravda?
řekl bych že v nedohlednu. Pokusím se nastínit, jak vidím problém Globálního oteplování z hlediska dopadu na lidi. Bude to trochu dráma. Na jedné straně hloupí bojící se lidé, kteří sledují rádi zprávy na jakémkoli českém kanále. Sem se řadím nejvíc. Ti citlivější si ty zprávy i berou a chtěli by pomoci Matce Zemi. Tedy já bych pomáhal od televize, nejlépe přes dálkové ovládání. Další strana jsou novináři, kteří potřebují dát něco mezi havárku, teroristu v Palestině, skandál s politikem a roztomilé zvířátko- počasí je vděčné téma. Další stranou jsou politici, kteří na jedné straně loví z řad znechucených z těch dvou velkých stran a vypínají velké lustry, nebo jsou na druhé straně proti té levicové zelené histerii. Pak jsou tu i ti, které tolik neznám, totiž Gore, jehož dokument byl naopak pro (a který jsem neviděl).
Poslední strana jsou firmy, či „korporace“ na jedné straně ropa, uhlí, ocel a atom, na druhé straně zelený vítr a zelené sluneční panely- ti zelení jsou závisejší na finanční, politické podpoře.
Závěr?
Třeba časem uvidím a pochopím až mi bude tak sedmdesát.