Kniha je stále ještě pro spoustu lidí milým dárkem

Nejrůznější výzkumy a testy ukazují, že mládež stále méně čte a méně se zajímá o knihy. Na druhou stranu je tu stále více těch, které knihy baví, čtou je a sami také píšou. Literatura je jako oceán a knihy ryby, které v něm můžeme pozorovat. Jej jich spousta druhů, velikostí, barev. Na pultech kamenných knihkupectví si je můžeme osahat, očichat, prolistovat. Na stránkách internetových knihkupectví máme zase možnost vybírat podle ceny, využít různých akcí a výhod.

A jak se v tom moři knih zorientovat? Každý má jistě svůj způsob. Někdo se chodí pravidelně nebo občas probírat knihami svých oblíbených žánrů nebo autorů. Jiný dá na doporučení známých či autorit, kterým věří. Existují také literární magazíny, blogy, stránky jednotlivých nakladatelství, databáze s recenzemi, knižními aukcemi, soutěžemi atd., kde je možné se dozvědět více o vydávaných knihách.

Čtenáři se od sebe liší také vztahem k současnému literárnímu dění. Někteří knižní novinky bedlivě sledují, musí si je hned koupit a přečíst a pak třeba odnést do knihovny, prodat v bazaru nebo je někomu věnovat. Někdo si nejdřív knihu půjčí v knihovně, přečte a pak se rozhodne, jestli si ji chce pořídit domů.

Je podzim a s ním je tu i doba vymýšlení, shánění a nakupování vánočních dárků. Kniha je stále ještě pro spoustu lidí milým dárkem, na který se těší. S tím počítají i všechna nakladatelství a na předvánoční období si nechávají své nejlepší tituly. Stálou klasikou jsou pohádky, pro dospívající pak sci-fi, fantasy a komiksy. Vděčným dárkem bývají kuchařky, romány pro ženy, výpravné zeměpisné a historické publikace s mnoha fotografiemi.

A jaký dárek vymyslet pro ty, co sami píšou? Co jim zkusit vydat vlastní knihu? Dnes to není takový problém nechat vyrobit pár kousků pro blízké a pro potěšení autora. V rámci oslav vánočních svátků je pak možné uspořádat křest nové knihy s autogramiádou.