• Máte nějakou svoji povídku? Pošlete ji na email newerabiz (zav) seznam.cz

Návrh na scénář

autor: Otke

Scenérie krásného parku plného stromů, jezírek, štěrkových cestiček a zapadlých zákoutí s lavičkami. Po parku se pomalu prochází nesčetné množství zamilovaných mladých párů, hlasitě se smějících školáků, maminek s dětmi i důchodců.

Kamera panoramaticky zběžně prolétne celý park a poté si vybírá jeden z mladých párů. Může jim být tak šestnáct sedmnáct a zjevně zde měli smluvené setkání. Většinu mluvení obstarává vysoký tmavovlasý mladík, který přitom vzrušeně gestikuluje, blonďatá slečna se chichotá jeho vtípkům, občas přikývne nebo odpoví na některou z jeho otázek. Oba se přitom koukají svému protějšku do očí, slečna občas svůdně zamrká řasami, je tedy jasné, že mezi nimi panuje vzájemná přitažlivost.

Střih. Sál nikterak velkého kina, na plátně běží nějaký neidentifikovatelný romantický film. Záběr na jednu ze zadních řad, přibližně uprostřed sedí již známý pár. Sedí dosti blízko u sebe, oba mají ruce na područkách, takže se prsty téměř dotýkají. Při romantickém závěru se mladík konečně osmělí a vezme slečnu za ruku. Ta se k němu nakloní a začnou se vášnivě líbat, až se po nich několik lidí pohoršeně otáčí. Celí červení se od sebe pomalu odtáhnou, ale za ruce se drží nadále a každou chvíli se na sebe zamilovaně podívají.

Střih. Patrný časový posun, náš pár má za sebou tak asi dvouletý vztah a ta prvotní zamilovanost z jejich očí je už zřejmě nenávratně pryč. Stále se však drží za ruce, mladík se už nesnaží zaujmout chichotající se blondýnku vtipnými průpovídkami, mají naprosto plnohodnotný vztah, znají své silné i slabé stránky, sex je na programu kdykoli na sebe mají trochu času, můžeme tedy pravděpodobně říci, že je to láska.

Střih. Atraktivní novostavba v klidné lokalitě nedaleko města kde oba pracují. Na dům si vzali hypotéku, se svými nadprůměrnými příjmy, především onoho mladíka, ze kterého je už inženýr, ji ale hravě splácí. Záběr na útulně zařízený obývací pokoj, v krbu hoří oheň, náš pár sedí na pohodlné sedačce, popíjí červené víno, z hypermoderních reproduktorů se line příjemná hudba. Na mladíkovi je vidět, že by chtěl slečně něco důležitého sdělit. Dopije víno, zhluboka se nadechne a požádá ji o ruku.

Střih. Svatba. Nevěsta v bílých šatech, ženich v černém obleku. Oddávající pronáší nudnou řeč, oba říkají nudné „ano“ a dají si nudný polibek. Přehnaně uhlazení hosté začnou jásat, rodiče přehnaně plakat a na náš pár se začne snášet přehnané množství bílých květů. Mladík vyvede svoji manželku ven a odjíždějí nablýskanou stříbrnou octavií. Všichni mají radost.  Střih. Atraktivní novostavba v klidné lokalitě o několik let později. Znovu záběr na obývací pokoj, náš pár znovu sedí na sedačce, víno však na stole není a oheň v krbu nehoří. Před plazmovou televizí pobíhá přibližně tříletý chlapeček, u sedačky se batolí asi sedmi měsíční holčička. Rodiče s něhou v očích sledují své děti, maminka se po chvilce zvedá, aby přebalila svoji dceru.

Střih. Střídmě zařízená ložnice, které dominuje obrovská postel. Náš mladý pár zde však nemá sex už zdaleka tak často, jako dříve. Místo toho chodí sem a tam, afektovaně na sebe řvou a zuřivě máchají rukama. Není to jejich první hádka, ale ty dřívější díky dostatku tolerance jejich vztah neohrozily.

Střih. Další hádka.  Střih. Rozvod. „Nevěsta“ v bílém tričku a v černé sukni, „ženich“ v červeném tričku a džínách podepisují nějaké dokumenty. Nevypadají už ani trochu rozzlobeně, jejich životní cesty se však ode dneška rozcházejí.

Střih. Scenérie krásného parku plného stromů, jezírek, štěrkových cestiček a zapadlých zákoutí s lavičkami. Po parku se pomalu prochází nesčetné množství zamilovaných mladých párů, hlasitě se smějících školáků, maminek s dětmi i důchodců. Nové setkání na sebe nenechá dlouho čekat.

„The end“, dojemná skladba, titulky, konec.