reforma naší Země

Autor: Mrázek

„Nezávidím ti to Pepíku,“ promluvil tichým a chraptivým hlasem pan Crkva, kterému letos táhne na neuvěřitelných 125 let. Tento chlapík zažil dvě války, 15 prezidentů a já nevím čeho všeho ještě.
„Co mi nezávidíš dědo?“ Stařík se zvedl z vrbového, značně rozseděného křesla a pomalými kroky přistoupil k oknu.
„Je ti dobře dědečku?“
„Chlapče nemůže mi býti dobře, když vidím to,co se děje dnes…“
„Jsi udýchaný, posaď se a odpočiň si….“
„Nech mě být, živ a zdráv budu do té doby, dokud nenajdu osobu, která v srdci ponese mé cíle či říkejme tomu klidně proroctví,“ pravil pan Crkva.
„Ty máš horečku…“
„Nestarej se o mě,“ odbyl ho stařík, „a přistup k oknu….“
„A co tam mám vidět jako zvláštního?“ podivil se vnuk.
„Chlapče, je vidět, že jsi ještě nedozrálý, copak tu apokalypsu nevidíš?“
„Jakou? Vidím tu to, co každý den…“
„A to je právě to, zavři oči a upoutej svojí mysl na mé vyprávění…“ pokračoval stařík jemným hláskem. „Nacházíš se zhruba 500 let zpátky ve vesničce, která se jmenuje Praha. Patří ti jedna roubená chaloupka na okraji lesa. Louky jsou zelené, svěží, jakoby plné pozitivní síly, energie. V rybníce se koupou a skotačí děti, všude je klid a pohoda…“
„Ano to je krásná představa ale….“
„Ale neuskutečnitelná….“ doplnil pan Crkva. „Lidé jsou dneska jiní, mají zdeformovaný mozky. Všude továrny, sériová výroba, auta, petrochemický průmysl, bankovnictví, ekonomika, pojišťovny, katastrální úřady….Jen se podívej jaký nesmysly lidi vymysleli a jaké nechutné impérium zde vybudovali….Země se deformuje, lidé se deformují, život mizí a hnije, lidé se stávají roboty…“
„Pokrok nejde zastavit….“ pravil Pepík.
„Ale jde, ale až tehdy, když si lidstvo uvědomí, jakého rozmanitého bohatství jsme se dobrovolně vzdali. Naším pánem je Země, a ta už tuto reformu jejího „imič“ dávno vetovala. Nyní zbrojí a nám je to jedno, protože i my lidé zbrojíme mezi sebou…celý tento „ancábl“ vymysleli, jak praví učebnice, chytří a velmi vzdělaní lidé. Omyl, hlupáci a tupci to byli, my ostatní ale také…Jenže my obyčejní lidé s tím už nic neuděláme, a ti chytří, pche, ti už dávno zblbli tak, že blbnou i nás, nás ostatní. Máš Pepíku jenom kliku, že jsi nepoznal planetu Zemi když byla neponičená a svá. Parazité jí pak zničili, a stejně jako nás nějaký parazit může zabít, i jí může zabít. Snad se nade mnou pán smiluje a odpustí mi, že jsem patřil mezi ty chytré…Svojí chybu přiznávám…Jen se podívej z okna jak jsme to tady….
„Dědo, panenko skákavá…“ Pepa se vzpamatoval, přistoupil k oknu a pravil: „já to ale takhle mám rád, je to krásné…“
Pan Crkva z posledních slov zašeptá:
„Vidíš, seš….“