• Máte nějakou svoji povídku? Pošlete ji na email newerabiz (zav) seznam.cz

Globální problémy lidstva

Autor: Deepness

Nad tím, co by se dalo považovat za globální problém, jsem se nikdy nějak hlouběji nezamýšlela. K tomu mě donutila až tato práce. Určitě by se těch témat našlo více než jenom jedno. A ani jedno z těch témat, které mě napadlom nepřevažuje nad ostatními. Každý problém je samozřejmě jiný, ale to neznamená, že by se nějaký z nich měl více upřednostňovat. Napadá mě například: bezdomovectví, války, drogy, životní prostředí…a prostě jiné sociální problémy.
K tomu životnímu prostředí. Díky dopravním prostředkům, továrnám s obrovskými funkčními komíny, vyhazování odpadků mimo koše…..prostě my lidé docela hodně pomáháme k tomu, aby se životní prostředí kazilo. Je jisté, že jsme více rozmazlenější a že auta i jiné dopravní prostředky už asi na vždy budou naší součástí, něco čeho se nechceme ani nebudeme zbavovat. Továrny jsou také potřeba, nebýt nich přibylo by nezaměstnaných, to kvůli čemu tam stojí by se nevyrábělo….musela by se vynalézt jiná možnost, jak pracovat bez těch čoudících továren.
Ale sami tomu přispíváme třeba těmi odpadky. Najde se asi čtvrtina (možná ani to ne) lidí, kteří třídí odpadky. Další menšina vyhodí jakýkoli menší papírek do koše. Jiní ale ten papírek raději upustí na zem, než aby si zašli pár kroků ke koši. Řeknou si jeden papírek sem, jeden tam, to se ztratí. Jenomže když s touhle teorií žije plno lidí, můžeme tu mít (s nadhledem přehnanosti) za chvíli skládku. Nebo když už se člověk k tomu koši donutí přijít nebo jde přímo kolem něj a odpadek se rozhodně vyhodit, zafouká vítr…taky je možnost, že se třeba netrefí a odpadek spadne na zem přímo vedle koše. Ono je hodně těžké se potom ohýbat, proto to raději necháme být a pokračujeme dál v cestě. Jiná možnost je že bychom se třeba i ohnuli, ale zrovna v tuto chvíli nemáme čas, žijeme přeci v uspěchané době! (To, že by nám ohnutí nezabralo snad ani minutu je už vedlejší, bohužel.) A když lidi nedokážou takto jednoduchý úkon, nemůže se po nich přeci chtít, aby třídili odpad! To už by bylo nejspíš vážně nad síly některých.
Podle mě se hodně znečišťuje prostředí i při pálení čarodějnic. Vždyť ty obrovské hranice přímo lákají k vložení nějakého starého oblečení, matraček, pneumatik, umělých pytlovin…. Sice se to už poslední dobou hlídá, je zakázáno pálit tyto věci, ale co je zakázané je svým způsobem dovolené. Říká se, že zakázané ovoce nejvíc chutná, na tomto rčení bude každopádně něco pravdy. Na každého nepřijdou, tak proč by měli kontrolovat pálení čarodějnic zrovna u nás, řekne si spousta těch, co se rozhodnout zákaz porušit. Ale určitě ten zákaz aspoň trošičku pomohl. Vždyť existují i lidé, kteří se tento zákaz rozhodnou dodržet, protože se bojí, že by zrovna je to štěstí potkat nemuselo a mohlo by se na ně nějakým způsobem přijít, jiní jsou přímo proti tomu, aby se pálili jiné věci než pouze dřevo. Ochránci životního prostředí? Určitě, i když ne třeba oficiálně.
Vrátím se ještě k dopravním prostředkům. Řekla bych, že Evropa je na tom určitě lépe než třeba Čína, kde mají skoro pořád neustálé problémy se smogem. Není divu, mít auto je teď móda, tak přeci těch pět set metrů nepůjdu pěšky! Lidé by mohli více sportovat na kole, rozhodně by jim to prospělo jak po fyzické stránce, tak i tím, že by pomohli zlepšit životní prostředí, i když třeba jen trošičku.
Naproti tomu v Africe určitě tolik dopravních prostředků není. Vždyť tam žijí ti nejchudší, kteří mají problémy se spoustou nemocí, chudobou. Tohle také považuji za celosvětový problém. Ano, existují různé organizace, které tyto lidi podporují, ale to asi nestačí, protože je pořád spousta lidí, kteří pomoc potřebují. My máme různé elektronické pokrokové vymoženosti a oni tam jsou rádi, když nedostanou nějakou smrtelnou nemoc nebo dostanou najíst.
Myslím, že problémy které jsem napsala, se nezlepší, že všechno bude pokračovat pořád stejně, možná se to ještě zhorší. Potom se nemůžeme divit (možná se toho dožijí až příští generace), že třeba v (daleké?) budoucnosti naše Země zanikne.